Historyczne Grand Prix w Moście

wto, 9 maja 2017 godz. 20:23:11 skomentuj retro

Brno Grand Prix Revival | Fot. Grzegorz Chyła

W nadchodzący weekend na torze Most w Czechach odbędzie się The Most Historic Grand Prix 2017 - wyjątkowo interesująca impreza, podobna do Brno Grand Prix Revival sprzed trzech lat. Niestety, w Moście zabraknie samochodów Formuły 1 z lat 70-tych i 80-tych ale i tak program będzie bardzo bogaty.

Zobaczyć będzie można kilka klas historycznych samochodów wyścigowych:
HGPCA – Historic Grand Prix Cars Association - samochody Grand Prix do 1961 roku (silnik z przodu) oraz do 1966 roku (silnik z tyłu). Wystarczy wymienić najpopularniejsze marki: Cooper, Lotus, Brabham czy Maserati – w tym model 6CM z 1937 roku!
FIA Lurani Trophy to wyścigi samochodów Formuły Junior. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku była to w Europie bardzo popularna kategoria, nawet Mistrzostwa Polski były dla samochodów tej formuły. Inicjatorem Formuły Junior był włoski hrabia Giovanni Lurani, jego właśnie imieniem w roku 1975 nazwano pierwszą serię wyścigów samochodów historycznych. W Moście zapowiedzianych jest aż 27 samochodów  – najczęściej są to Lotusy i Brabhamy.
Pod nazwą Triumph Competition & British HTGT kryje się niemiecka seria wyścigów angielskich dwumiejscowych Triumphów, Morganów i MG. Zobaczymy także znaną doskonale z wizyt na torze Poznań serię Haigo. W klasie samochodów turystycznych stawka jest bardzo wyrównana, zawsze zaciętą walkę toczą Łady i Skody. W klasie formuł najwięcej jest radzieckich Estonii i NRD-owskich wyścigówek spod znaku Melkus.
Ciekawa będzie też nowo powstała czeska seria wyścigów na regularność - FAS AČR Czech Trophy – wśród 23 zgłoszonych samochodów wyróżnia się March, którym w wyścigach Interserie w latach 80-tych startował Miroslav Adamek (wystartuje nim Adam Klus). "Starą gwardię" reprezentują Vaclav Lim i Karel Jilek oraz… Zdenek Buchar, startujący w samochodzie Buchar F3, który zbudował w 1966 roku!

Grzegorz Chyła
Fot. autora

Brno Grand Prix Revival | Fot. Grzegorz Chyła

Brno Grand Prix Revival | Fot. Grzegorz Chyła